Książka miesiąca

DRODZY CZYTELNICY NASZEGO BLOGA

Zapraszamy do zapoznania się z czytelniczymi propozycjami uczniów i nauczycieli naszej szkoły. 
Jeśli szukasz ciekawych tytułów, to zaglądaj na naszą stronę.


Kwiecień 2019  



Na polskim rynku trudno znaleźć dobre książki historyczne. Jednak ku mojemu zaskoczeniu „Cywilizacje kosmiczne na Ziemi” Janusza Bieszka z całą pewnością mogę uznać za jedną z najlepszych dotyczących historii i archeologii. Książka tylko na pozór wygląda na trudną w czytaniu. Terminologia naukowa przeplata się z językiem potocznym, dzięki czemu łatwo się ją czyta. Polecam ją osobom interesującym się historią. Niniejsza książka zawiera szeroki opis badań, zdjęć, map i wielu innych artefaktów związanych z historią cywilizacji ziemskiej. Powołuje się na najnowsze badania i analizy ekspertów z różnych dziedzin. Dzięki mapom czytelnik może zapoznać się z obszarem opisanym w książce. Dodatkowo za pomocą bibliografii można samemu zweryfikować tezy zawarte w dziele. Dla mnie niniejsza książka jest swoistym kompendium wiedzy o starożytnych cywilizacjach i na pewno zainteresuje każdego, kto chce zgłębić swoją wiedzę.                                      Damian 3V


„Arena szczurów” Marka Krajewskiego to najmroczniejsza literacka powieść wrocławskiego pisarza. 
Fabuła jest metaforą piekła, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu pod wpływem emocji. Książka pokazuje, jak cienka jest granica życia i śmierci. 
Najbardziej sensacyjny kryminał, jaki przeczytałam do tej pory.
Polecam.                                            Dorota 2X


Szukasz swojej drogi? A może potrzebujesz umocnienia wiary? Jeżeli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, to książka Katarzyny Targosz „Szlak Kingi” jest dla Ciebie. W powieści autorka porusza takie problemy, jak : okultyzm i czyhające zagrożenia, dwie skrajne postawy kobiet wobec ciąży, dramatyczne konsekwencje kłamstwa. Jeżeli interesują Cię współczesne problemy, przed którymi stają młodzi ludzie, to książka ta na pewno skłoni do refleksji. Polecam!
                                                             Pani Bożena

Zdjęcia ze stron:




Projekt edukacyjny "Wybieram książkę" w związku z zakupem książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Styczeń 2019  


Seria „Zwiadowców” J. Flanagana obecnie składa się z 15 ksiąg. Seria dotyczy przygód młodego zwiadowcy Willa, ucznia legendarnego zwiadowcy Halta. Will jest młody, ale nie głupi, umie zachować zimną krew, jest oddany zarówno sprawie, jak i przyjaciołom. Pierwsze dwie księgi, czyli „Ruiny Gorlanu” i „Płonący most” dotyczą  losów zdradzieckiego lorda Morgontha. Kolejne tomy dotyczą przygód Willa. Serię czyta się przyjemnie, gdyż intrygujący jest świat przedstawiony  przez autora oraz jego bohaterowie. Akcja rozgrywa się w niedużej krainie, a postaci  są gotowe poświęcić  za drugiego człowieka życie. Polecam tę serię wszystkim, którzy lubią połączenie świata realnego z fantastycznym.   
                                                                      Daniel kl. 1X



Autorem książki pt. ,, Przebudzenie'' jest Stephen King. Powieść rozgrywa w nowej Anglii, głównie  w miasteczku Castle Rock . Ta historia rozgrywa się na przełomie lat 80. XX w. Głównym bohaterem jest Jamie Morton, który pewnego dnia, będąc dzieckiem, spotyka na swojej drodze pastora Charlesa Jacobsa. Z czasem ich wzajemna wieź staje się coraz silniejsza i mocniejsza. Co ciekawe, jest to jedna z tych powieści, nad którą warto rozmyślać, która zawiera nauki i przemyślenia dotyczące zarówno życia ludzkiego, jak i życia po śmierci. Uważam, że jest to świetna książka,  potrafi momentami przerazić, ale znacznie częściej pozostawia czytelnika z uczuciem melancholii bądź nostalgii. Jest to powieść bez wątpienia godna polecenia chociaż nie dla czytelników, którzy oczekują akcji czy przerażenia. Autor skupia się bardziej na tym, kim jesteśmy oraz do czego zmierzamy. Czytelnikom ta powieść na pewno się spodoba poprzez swój tajemniczy  i nastrojowy świat.   
                                                        Ariel kl. 1X





Pomimo iż moje doświadczenie z powieściami grozy ogranicza się do kilku tytułów  utalentowanych pisarzy, to mogę stwierdzić, że "TO" Stephena Kinga jest jedynym w swoim rodzaju arcydziełem literatury współczesnej. 
To powieść grozy, której akcja ma miejsce w małym fikcyjnym miasteczku Derry w stanie Main, gdzie co ćwierć wieku  dochodzi do tajemniczej serii morderstw i śmiertelnych wypadków. Przypuszcza się, że stoi za nimi potworna postać klowna zwanego Pennywise, którego zobaczyć mogą tylko dzieci i tylko one mogą się z nim skonfrontować.  Sposób, w jaki autor manipuluje emocjami czytelnika, oraz zamienia dziecięce fobie w monstrualnie złą rzeczywistość, jest niewiarygodny, a sam klimat wręcz zabójczy. Zdecydowanie u większości osób ta książka może być jednym z najlepszych doświadczeń literackich.   
Maciej  kl. 1E 

Zdjęcia ze stron:



Listopad  2018


Po przeczytaniu książki „Harry Potter i Czara ognia” czułem niedosyt, gdyż jesteśmy pozostawieni bez wyjaśnień kilku tajemnic. Można się domyślić, że zostaną one poruszone w następnych częściach, w których Harry będzie starszy i dojrzalszy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jest to zdecydowanie książka, którą warto przeczytać . Podczas jej czytania zagłębiamy się w magiczny świat tajemniczych stworów, czarodziejów i eliksirów, co wiąże się z porywczymi akcjami zapierającymi dech w piersiach. „Czara ognia” różni się zdecydowanie od poprzednich części, nasz bohater wkracza w brutalny świat czarodziejów, który jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż świat mugoli – ludzi. Książka ukazuje też moc prawdy i przewagę dobra nad złem. Jest bardzo wciągająca i ma niepowtarzalny klimat, który pozwala choć na parę godzin oderwać się od nudnej rzeczywistości.
                                                                   Krzysztof 2B


 
Książka pod tytułem "Podstawy kryptografii" Macieja Karbowskiego dotyczy  historii kryptografii oraz jej matematycznych podstaw. Pokazuje także , jak kryptografia działa w praktyce i w teorii , a także jak ją wykorzystać, aby zabezpieczyć dane lub uzyskać certyfikaty potwierdzające zabezpieczenia naszego serwera. Książka zawiera także informację o niektórych algorytmach skrótów, a także, co zaskakujące, jak kryptografia pomogła rozszyfrować hieroglify .
                                                                            Mariusz 2B


 
"Zwiadowcy. Królewski zwiadowca" Johna Flanagana  to jedna z nowych książek w naszej bibliotece (obecnie jest wydanych 15 tomów serii).  Fabuła książki przedstawia nam trudną sytuacje Willa, głównego bohatera.  Młody zwiadowca  utracił cel w życiu i stoczył się na dno. W książkach przeżywamy razem z nim jego przygody. Przyjaciele Willa spieszą mu z pomocą. Sposób, jaki sobie obrali, bardzo mnie zaskoczył.  Zakończenie jest na tyle pozytywne, że można książkę polecić wszystkim osobom, które uwielbiają historie zamknięte. Trzeba pamiętać, że historia bohatera może się skończyła, ale wykreowany przez autora świat zawsze będzie miał coś nowego do zaoferowania. To właśnie jest dla mnie podstawa dobrze napisanych książek, dlatego polecam ją fanom lekkiej fantastyki.
                                             Krystian kl. 2A

 
Powieść Christine Golden „Arthas. Przebudzenie króla Lisza” to niesamowita historia przemiany wspaniałego księcia i dobrze zapowiadającego się króla w potężnego rycerza śmierci. Bohater zniszczył wszystko, co tak bardzo chciał chronić. Od książki trudno się oderwać, jest wręcz idealna na długie jesienne wieczory.
                                                            Patryk kl. 2C
 


Twórca nie tylko tej, ale i innych książek o tym samym głównym bohaterze, Lee Child, napisał „Zasady” Jack'a Reacher'a,  udając, że ta fikcyjna postać jest prawdziwym autorem tych "notatek". Jack był kiedyś jednym z amerykańskich marines, obecnie, jak sam się określił, jest włóczęgą. Bohater kocha kawę i jak każdy żołnierz, lubi bijatyki. Wiele z jego zasad dotyczy  łamania kodów, co może świadczyć o tym,  że pracuje  jako detektyw. Zwykły człowiek nie przykładałby zbyt dużo uwagi do tego, jak siedzi w barze ani  jak przechodzi przez drzwi. Jack w takich momentach próbuje przewidzieć nieprzewidywalne, co wskazuje na to, że posiada wielu wrogów, którzy  życzyliby mu śmierci. Ale dzięki zasadom zawartym w swoim notatniku nawet w najtrudniejszej sytuacji  spada na przysłowiowe cztery łapy. Książki L. Child czyta się szybko, dlatego polecam kryminały tego autora. 
                                                                                      Kacper kl. 2c
 

Zdjęcia ze stron:


Wrzesień 2018

 „Ja inkwizytor. Głód i pragnienie” Jacka Piekary jest jedną z ciekawszych książek, której udało się przykuć moją uwagę. Jest jedną z części Cyklu Inkwizytorskiego wydanego w formie książkowych zbiorów opowiadań tego autora.
            Cykl ten dotyczy historii inkwizytora Mordimera Madderina, żyjącego w alternatywnym świecie, w którym Jezus Chrystus zemścił się na swoich oprawcach po uprzednim zejściu z Krzyża i przejął  władzę nad ludzkością. Pracuje on dla Jego Ekscelencji Hez-Heronu i podlega jego władzy. Do jego zadań należy zarówno wykonywanie rożnego typu egzekucji , jak i wyjaśnianie spraw nadprzyrodzonych  i doczesnych. Dziewiąta z kolei część cyklu dotyczy młodości inkwizytora, kiedy nie posiadał  pełnej licencji , i przygód  z ramienia zleceń mistrza Dopplera. Drugi zaś tekst i ostatni w tej książce opowiada o przebiegu dochodzenia w sprawie handlarza Tomasza Purcella, który według Mordimera dopuścił się defraudacji pieniędzy.
Autor  potrafi wciągnąć i utrzymać czytającego w  napięciu do samego końca, zaskakując nas  niespodziewanymi puentami.
                                                                                                   Adrian K. 4C

Zdjęcie ze strony: 




 

Uczniowie klasy 4A zwiedzili obóz koncentracyjny
w Auschwitz i pod wpływem przeżyć związanych
z tym miejscem zapoznali się z fragmentami „Dziennika” Anne Frank. Postanowili podzielić się swoimi refleksjami z innymi czytelnikami.




  • "Dziennik" Anny Frank to niezwykle poruszająca literatura, wywierająca duży wpływ na czytelnika. Zawiera on osobiste myśli i doświadczenia , dzięki czemu mamy wrażenia uczestnictwa w wydarzeniach, wywierających uczucie trwogi. Przez dwa lata walczymy razem z ich bohaterką o kolejny dzień, stawiając czoła grozie wojny, nie tracąc jednak nadziei na lepsze czasy.Niestety dla Anny jej życie zakończyło się razem z tym dziennikiem, ale to jej wiara stworzyła to dzieło, które miałam szczęście przeczytać. 
                                                                            Patrycja  kl.4A

  •  "Dziennik" Anny Frank opisuje w formie tytułowego dziennika historię oraz przemyślenia autorki, która jako Żydówka stara się ukrywać i unikać gestapo. W swoich wypowiedziach zwraca się do swojej wymyślonej przyjaciółki Kitty. Młoda dziewczyna przez dwa lata opisuje swe dzieje będąc z rodzicami ukryta w domu w Amsterdamie. Mnie osobiście przejęła swą postawą, bo choć wiedziała jak kończą Żydzi podczas wojny, to była ona pełna wiary i nadziei. Książkę warto przeczytać zwłaszcza wtedy, gdy interesuje nas los ludzi w obliczu II wojny światowej. Bohaterka niestety nie doczekała się najszczęśliwszego zakończenia, ale jak to dokładnie było warto byście sami dowiedzieli się sięgając po tę książkę.
                                                                         Bartłomiej Z. kl.4A

  • Anne Frank urodziła się w 1929 roku w Amsterdamie. Była pochodzenia żydowskiego. Z tego powodu podczas wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną ukrywała się w jednej z kamienic w rodzinnej miejscowości. Podczas wojny Anne zaczęła pisać listy do Kitty, a ich zbiór został nazwany i wydany w postaci książki pt. „Dziennik”. Nastolatka w sposób subiektywny opisuje swoje życie, przemyślenia. Jest rozgoryczona tym w jaki sposób zmieniło się życie jej i jej rodziny. Mimo wszystko nadal ma nadzieję, że nadejdą lepsze czasy i wszystko wróci do stanu przed wojną. Dzięki tym listom czytelnicy mogą ujrzeć realia życia w tamtych czasach, a także postawić się na miejscu ludzi pochodzenia żydowskiego. 
                                                                       Aleksandra G. kl. 4A

  •  Książka pt. „Dziennik” Anne Frank opowiada o czasach drugiej wojny światowej. Autorka pamiętnika, Anne opowiada w nim o swoich odczuciach oraz opisuje dzieje, które faktycznie miały miejsce. Książka jest zdecydowanie godna polecenia. Autorka przenosi nas w czasy w których żyła. W czasy wojny, strachu, biedy i śmierci. Idealnie odzwierciedlone opisy pozwalają nam chociaż w niewielkim stopniu poczuć to, co młoda Anne. Autorka dziennika swój ostatni wpis zamieściła 1 sierpnia 1944 roku. Pół roku później zmarła w obozie w Auschwitz Birkenau na tyfus. Myślę, że każdy powinien przeczytać dzieło Żydówki, opisującej realne wydarzenia, które kiedyś miały miejsce, ale kto wie czy w przyszłości nie powrócą…  
                                                                        Jan B.  kl. 4A

  • Książka pt. ”Dziennik” autorstwa Anny Frank jest swoistym pamiętnikiem napisanym przez młodą Żydówkę, ukrywającą się wraz z rodziną w jednym z mieszkań Amsterdamu. Ostatecznie odkrytą i wywiezioną do Auschwitz. Książka pokazuje realia wojny oraz jakie niesie ona ze sobą skutki. Życie człowieka potrafi się diametralnie zmienić z zadbanej i patrzącej perspektywicznie osoby, staje się kobietą bez jakichkolwiek marzeń. Praktycznie oczekuje już na swoją śmierć, której się spodziewa. Życie potrafi się zmienić i trzeba szanować to, co się posiada, bo każdy dzień może nam przynieść coś nowego, ale nie koniecznie dobrego, czego doświadczyła nasza bohaterka.
                                                                         Patryk M.  kl.4A

  • Książka pt. ”Dziennik” Anny Frank jest pamiętnikiem młodej dziewczyny. Opowiada ona o sobie, swoich uczuciach, emocjach oraz o realiach panujących podczas wojny. Jest bardzo dobrą alternatywą bądź dopełnieniem dla napisanych oficjalnym językiem opisów bez własnych przemyśleń czy refleksji. Podczas powstawania tego pamiętnika Anne jest nastolatką w wieku 14 – 16 lat. Opowiada również o rodzinie, wraz z która ukrywała się w jej rodzinnym mieście – Amsterdamie. Głowna bohaterka została przewieziona w sierpniu 1944 roku do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarła na tyfus. Pamiętnik napisany został w formie zwrotu do adresata – wymyślonej postaci nazwanej przez bohaterkę Kitty. To książka godna polecenia. Po przeczytaniu kilku zdań wiadomo, iż spędzi się przy lekturze kilka wieczorów.    
                                                                        Kuba B. kl. 4A

  • Książka pt. ”Dziennik” Anny Frank jest ukazaniem rzeczywistości życia narodu żydowskiego podczas najtragiczniejszego okresu w historii tej nacji. W swoich zapiskach Anne przedstawiała subiektywizm tamtych wydarzeń. Jako Żydówka wiedziała, że w raz z milionami swych braci i sióstr jest głównym celem eksterminacji dla nazistowskich Niemiec. Swoimi prostymi słowami opowiada o wielkiej grozie. Chce, aby usłyszał o niej świat i o tym, co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi, mimo że już jedna wielka wojna światowa się skończyła. Polecam „Dziennik” każdemu, kto ma zamiar dowiedzieć się o realiach życia i rzeczywistości tamtego okresu, spotkać się na żywo z Anne i zrozumieć jej świat.    
                                                                       Michał Sz. kl.  4A

Zdjęcie ze strony:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/238767/dziennik

Brak komentarzy: