W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej polecamy filmy z nauczycielem w tle.
Oprócz znanych zapewne wszystkim tytułów: "Stowarzyszenie umarłych poetów" i "Młodzi gniewni"
zachęcamy za stroną :http://www.students.pl/kultura/details/28855/Do-szkoly-marsz-krotki-przeglad-filmow-ze-szkola-w-tle
do obejrzenia proponowanych filmów:
KLASA (2008)
reż. Laurent Cantet
Film „Klasa”, zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes to fabularyzowany dokument przedstawiający uczniów jednej z klas we francuskiej szkole na paryskich przedmieściach. Tutułowa klasa to grupa nastolatków stanowiąca wybuchową mieszankę różnych kultur i osobowości, którzy buntują się przeciwko istniejacym regułom i śmiało dyskutują na wszystkie tematy. Te niepokorne umysły próbuje poskromić ich wychowawca François (François Bégaudeau), jednak z różnym skutkiem. „Klasa" to ujmujący, ale skromny film, a jego główną zaletą jest realizm- film kręcono w prawdziwiej szkole, przedstawieni w niej uczniowie to rzeczywiście gimnazjaliści, a aktor grający wychowawcę klasy jest nauczycielem, a także autorem książki, na podstawie której powstał film. Bardzo realne są również problemy ukazane na ekranie – przemoc, bunt, brak porozumienia, wady systemu edukacji- niestety nieobce również polskiej oświacie.
PAN OD MUZYKI (2004)
reż. Christophe Barratier
SZKOLNY CHWYT (2006)
reż. Ryan Fleck
MĘSKA HISTORIA (2006)
reż. Nicholas Hytner
- Akcja filmu rozgrywa się w latach osiemdziesiątych w męskiej szkole w Anglii. Ośmioro uczniów marzy o dostaniu się na prestiżowe uczelnie - Oxford i Cambridge, w czym próbuje im pomóc nowy nauczyciel z niekonwencjonalnymi meodami nauczania. Chłopcy po drodze do upragnionego celu zmagają się również z codziennymi problemami wieku młodzieńczego. „Męska historia”, będąca adaptacją sztukiAlana Bennetta, jest doskonałym przykładem typowo angielskiej komedii obyczajowej, która z humorem pokazuje perypetie szkolne bohaterów, ale też porusza bardziej poważne problemy, takie jak homoseksualizm.
reż. Ilmar Raag
Ponadto , szczególnie dla nauczycieli, polecamy książkę Aleksandry Pezdy "Koniec epoki kredy"
Jak pisze sama autorka:
Aleksandra Pezda wyjaśnia nie tylko to, dlaczego warto z nich korzystać. Opisuje także tych, którzy już to robią z sukcesami - od nauczycielki nauczania przedszkolnego, po profesora uniwersytetu. Ta książka jest dowodem na to, że wraz z rozwojem nowych technologii rola nauczyciela... rośnie. Przed wami, nauczyciele, wielki sprawdzian - spróbujcie go nie oblać!
Książka dostępna u nas w bibliotece!