Książka miesiąca 2016/2017

W MAJU KSIĄŻKI POLECAJĄ  KLASY TRZECIE:



 

Zachęcam Was do przeczytania powieści „Pax” Sary Pennypacker. Tematem książki jest przyjaźń między chłopcem i osieroconym liskiem w szczególnie trudnych okolicznościach. Główny bohater jest duchowym spadkobiercą Małego Księcia i uczy nas wartości najważniejszych dla człowieka. 
Polecam każdemu tę ciekawą i wartościową powieść.
                                                      Adrian Bukowski  kl. 3A


   
Chciałbym polecić Wam książkę P. Suskinda „Pachnidło”. Historia pewnego mordercy”. Bohaterem powieści jest mistrz perfum, który chciał wydestylować zapach z ciała dziewicy. Książka nie jest tylko zwykłym kryminałem. Autor przede wszystkim opisuje życie bohatera, jego emocje i przeżycia. Ujawnia też jego nienawiść do ludzi. 
Polecam tę powieść nie tylko fanom kryminałów. 
                                             Mateusz Rogalewski kl. 3B

 
Japonia w przededniu wojny domowej. Kazumaru, syn wodza sprzymierzonego z jednym z wielkich rodów, traci ojca 
w tajemniczych okolicznościach, po kilku latach stryj planuje zamach na jego życie. Chłopiec spada z urwiska, odnajduje go czarownik Shisoku, który tworzy z czaszki jelenia maskę dla chłopca. Kazumaru staje się Dzieckiem Jelenia ( tytułowym Shinakoko ), dzięki mocy maski może porozumiewać się ze zmarłymi i być w kilku miejscach naraz. Bierze udział 
w intrygach wielkich rodów i ich knowaniach. Autor ukazuje życie ludzi w Japonii podczas konfliktów zbrojnych, 
ich wierzenia, obyczaje i troski w lekkiej otoczce fantasy.   
                                                                                              Adrian Piętak 3A

Zdjęcia ze stron:




 


W KWIETNIU KSIĄŻKI POLECAJĄ  KLASY CZWARTE:


„Białe kości” G. Mastertona to horror detektywistyczny
w najlepszym wydaniu. To pierwszy tom przygód irlandzkiej pani komisarz Katie Maquire. Ma ona do rozwikłania dziwną  sprawę. Oto na pewnej farmie znaleziono kości kobiety.
Czy Katie odkryje, do kogo należały kości? Skąd się tam wzięły? Najważniejsze jednak, czy bohaterka  upora się
z prywatnymi problemami i udowodni, że kobieta na wysokim stanowisku podoła obowiązkom. Polecam tę powieść każdemu, kto lubi dobrze zbudowane napięcie oraz obrazowo  przedstawione dramaty życiowe. Uwaga! Książka zawiera drastyczne sceny!
Dawid Nowak kl.4A

Polecam powieść „Dreszcz” Jakuba  Ćwieka.  Od razu zaznaczam, że nie jest to książka dla osób o prostym kręgosłupie moralnym. W powieści autor pokazał byłego rockmana, który żyje chwilą i nie stroni od używek tj. alkoholu, papierosów czy marihuany. Ryszard Zwierzchowski,
czyli główny bohater, poprzez uderzenie piorunem otrzymuje super moc i dzięki niej panuje nad elektrycznością.
Do czego może być wykorzystana taka moc przez starego rockmana? Książkę polecam każdemu, kto lubi rocka i nie przeszkadza mu odrobina  przekleństw rzucanych przez postaci książki.    

                                                                   Dawid Żygadło kl. 4A




„Dożywocie” Marty Kisiel to ciekawa historia pełna groteski
i czarnego humoru. Oto młody, średnio znany pisarz, Konrad Romańczuk, dostaje w spadku po dalekim krewnym mały gotycki domek w środku lasu. Mimo sceptycznego podejścia do testamentu bohater postanawia zaopiekować się domem
i jego niezwykłymi mieszkańcami. Powieść jest pełna humoru, zawiera zabawne, groteskowo zarysowane postaci. Klimatem przypomina powieść „Rodzina Addamsów”. Do bohaterów można powrócić, czytając drugą część „Siła niższa”.

                                                                               Dennis Mazur kl. 4C



 W MARCU KSIĄŻKI POLECAJĄ  KLASY PIERWSZE:


Głównym wątkiem książki „Inferno” jest piekło Dantego opisane
w „Boskiej komedii”. Dan Brown znowu stawia nas w trudnej sytuacji i wraz z Robertem Langdonem, bohaterem wcześniejszych powieści autora, mamy wiele zagadek do rozwikłania. Tym razem sprawa się lekko komplikuje, gdyż Langdon budzi się postrzelony w szpitalu we Florencji. Bohater jest poszukiwany przez nieznajomych agentów. W ucieczce pomaga mu lekarka Sienna Brooks. W kieszeni marynarki Roberta znajduje mini projektor z obrazem piekła według Dantego. dramaturgii akcji dodaje postać „cienia”. Mężczyzna z maską XVII- wiecznego lekarza dżumy ma „ocalić ludzi z przeludnienia” poprzez masowe mordy. Czy Robert znowu wykaże się sprytem i znajomością symboli? Czy cień osiągnie swój cel?  Kim jest  kobieta w wizjach Roberta i czego w ogóle on ma szukać? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w książce „Inferno” Dana Browna.Polecam.
Mateusz Diduszko 1A

 
Ostatnio przeczytałem opowiadanie  pt. "Ostatnie życzenie"  Andrzeja Sapkowskiego. Utwór jest  o dżinie, który spełnia trzy życzenia  wiedźmina Geralta . Bardzo spodobał mi się wątek ostatniego życzenia, które musiało być dobrze przemyślane, by Yennefer - czarodziejka, która chciała schwytać dżina, nie ucierpiała. Polecam wszystkim to opowiadanie.
                                                               Gaweł Kazimierczuk  1B




Publikacja ,,Słowiańscy królowie Lechii. Polska Starożytna” Janusza Bieszka należy do książek  historycznych.  Została wydana w 2015 roku. Dotyczy organizacji władzy
i funkcjonowania starożytnego imperium- Lechii,
czyli starożytnej Polski. Najbardziej zaskoczyła mnie różnorodność nazw tego samego kraju: Scytia Europejska, Sarmacja Europejska. Najpopularniejszym określeniem okazało się Imperium Lechitów. Nazywali nas tak sąsiedzi.
Książka zawiera wiele dat i wydarzeń historycznych,
które mogą przydać się na lekcje historii. Czytelnik może odnaleźć w tekście liczne fragmenty o historii Europy (głównie starożytnej Grecji i Rzymu), które są dostępne również w ,,oficjalnej” historiografii,
ale w tej książce omówione bardziej szczegółowo. Polecam tę publikację  osobom zainteresowanym historią Polski i Europy. Uważam, że czytelnik nie powinien się zawieść, zwłaszcza że podane linki, kroniki i mapy można z łatwością sprawdzić
w innych źródłach.  
Damian Prędota 1V



zdjęcia ze stron:





W STYCZNIU KSIĄŻKI POLECAJĄ  NAUCZYCIELE:
 


Książka "Beethoven. Biografia geniusza" ukazuje biografię słynnego niemieckiego kompozytora i pianisty. Poza tematyką muzykologiczną znajdziemy tu wiele reportaży, listów i dokumentów świadczących o zawiłym życiu osobistym artysty. Kompozytor miał problemy ze słuchem od trzydziestego roku życia, co starał się skrupulatnie ukrywać.
Nie mógł również założyć własnej rodziny, co potwierdza tezę krytyków, według której geniusz nie może wieść „normalnego” życia. George R. Marek prowokuje i zadaje wiele pytań dotyczących życia kompozytora. Książka godna polecenia również tym, którzy nie interesują się muzyką klasyczną (wiele wątków historycznych, literackich XVIII i XIX wieku). 
 wicedyrektor Pan Marek Lisiecki


„Niezgodna” Veroniki Roth  to książka o świecie, w którym społeczeństwo jest sztucznie podzielone na 5 frakcji. Osoby należące do danej frakcji muszą postępować według zasad obowiązujących w danej frakcji. Jeśli, na przykład,  jesteś członkiem frakcji nieustraszonych, nie możesz sobie pozwolić na dobroć wobec innych. Najważniejsza jest odwaga, udział 
w niebezpiecznych i ekstremalnych akcjach i stosowanie przemocy. Książka ta skłania do zastanowienia się  nad zasadami , które obowiązują w społeczeństwach. Czy sztuczny podział przedstawiony w książce ma w ogólne sens? Przeczytaj i zobacz, jak radzi sobie w tej sytuacji młoda dziewczyna, która właśnie podejmuje decyzję, do której frakcji chce być przyjęta.                      Pani Dorota Palińska




„Na marmurowych skałach” to książka świetnego i mało znanego w Polsce pisarza, filozofa austriackiego pochodzenia. Ernst Jungera ukończył swoją powieść  przed II wojną światową. Dominującym w utworze motywem jest konieczność opuszczenia Martiny, krainy idealnej, w której panował ład i harmonia, a ludzie byli dla siebie dobrzy. I tak rozpoczęła się ucieczka na Alta Plana. Taki temat ( ucieczka, peregrynacja) jest dość popularny w czytanych przez młodzież książkach. Pojawiają się także momenty, które potęgują emocje czytającego, odwołują do dawnych sztuk walki z Maurami. Dodatkowym atutem książki jest język, piękny i prosty oraz ładne wydanie, praktyczne w formacie z serii Nike. Komu polecam tę książkę? Rekomenduję ją tym czytelnikom, którzy są ludźmi wrażliwymi, ciekawymi świata i mającymi odwagę go przemierzać. 
Pani Bogusława Kręgielewska



Już sam tytuł książki Noela Calefa „Windą na szafot” zapowiada  niezwykłość zdarzeń w tym niebanalnym, interesującym i „inteligentnym” tzw. „czarnym kryminale”. Po lekturze książki czytelnik ma potrzebę powracania do zadziwiająco powiązanych ze sobą bohaterów, których jest sporo, ale są rozpoznawalni. Każda kolejna postać ma swoją, inną, niekiedy banalną historię i , to co zaskakuje czytelnika w oczywisty sposób, związek ze zbrodnią. Jak na kryminał przystało, trzyma czytelnika w napięciu do ostatniego zdania. To prawdziwy rarytas dla miłośników kryminałów.                  
Pani Bogusława Kręgielewska



Info ze strony:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/94102/na-marmurowych-skalach



W GRUDNIU  KSIĄŻKI POLECAJĄ  KLASY DRUGIE:
 

Książka „Harry Potter i przeklęte dziecko”  Johna Tiffany'ego powstała pod czujnym okiem J.K. Rowling. Przeczytamy w niej o przygodach młodszego syna Harrego Pottera – Albusa Severusa Pottera, 19 lat powydarzeniach z serii J.K.Rowling. W zamysłach autora miała powstać tylko sztuka, ale po naciskach fanów serii została wydana książka w formie scenariusza. Na uwagę zasługują w niej bardzo zaskakujące zwroty akcji i nieprzewidywalne przygody. Starych bohaterów poznajemy na nowo. Z powieści na pewno nauczymy się jednego – nie każdy „idealny” bohater ma idealne życie.
Magda Weber  kl. 2A
  
Wyobraźmy sobie, że ludzkość i świat, jaki znamy, przestał istnieć. Jest rok 2033. Ocaleli ci, którzy zdążyli uciec do Moskiewskiego Metra. Żyją na różnych stacjach oraz zrzeszeniach, jak Hanza czy Linia Czerwona, pod kontrolą komunistów. Świat przykryty atomową zimą czeka kolejne niebezpieczeństwo. Główny bohater stara się zapobiec kolejnej katastrofie. Jeśli jesteś głodny emocji i przemyśleń egzystencjonalnych, ta książka jest dla Ciebie.
Michał Woroniecki kl. 2C

„Mdłości” Jeana-Paula Sartre nie należą do książek stricte filozoficznych, są to raczej poglądy autora ujęte w powieść. Książka stawia pytania, które chyba każdy z nas choć raz sobie zadał – jaki jest sens naszego istnienia? Co się stanie, kiedy porzucimy wszystkie nasze zajęcia, po co byśmy wtedy żyli? Główny bohater doznaje tytułowych mdłości w związku z przemyśleniami nie tylko o swoim istnieniu, ale także o otaczającej go rzeczywistości. Autor jednak nie kończy książki na pytaniach. Daje nam nadzieję, ale by w pełni zrozumieć, czym owa nadzieja jest, sami musimy sięgnąć po książkę „Mdłości|”. 
                                                           Wojciech Nadolski kl. 2B
 
Zdjęcia ze stron:




W LISTOPADZIE  KSIĄŻKI POLECAJĄ  KLASY TRZECIE:

Niedawno skończyłem czytać serię książek autorki Lian Hearn "Opowieści Rodu Otori".Jest to pięcioczęściowa powieść fantastyczno- historyczna:
  • 1. Po słowiczej podłodze
  • 2. Na posłaniu z trawy
  • 3. W blasku księżyca
  • 4. Krzyk czapli
  • 5. Sieć niebios
Akcja powieści dzieje się w fantastycznym świecie wzorowanym na feudalnej Japonii. Kontynent jest podzielony na skłócone klany walczące wzajemnie między sobą.Główny bohater Tomasu żył w małej wiosce Ukrytych, z dala od wojen i rozlewu krwi. Szczęśliwy obraz zostaje jednak przerwany przez Iidę Isamu, okrutnego władcę klanu Tohan, który dowodząc małym oddziałem, wybił wszystkich mieszkańców wioski.Tomasu ucieka do lasu i trafia na mężczyznę, który ratuje mu życie.Okazało się , że był to Otori Shigeru, prawowity dziedzic klanu Otori. Chłopak zostaje wciągnięty w grę o władzę, jednak los przygotował dla niego znacznie więcej.
 Marcin 3B


Książka, do której przeczytania zachęcam, to lektura, co niekoniecznie oznacza, że jest nudna. Myślę o „Lalce” B. Prusa. Stanisław Wokulski, główny bohater, utkwił gdzieś pomiędzy romantyzmem a pozytywizmem. Każdy  w tej powieści znajdzie coś dla siebie, ponieważ utwór jest wielowątkowy. Autor pokazuje zarówno różne problemy społeczne, jak i miłosne głównego bohatera. Moim zdaniem lektura ta należy do jednej z ciekawszych.  Skłania do refleksji nad rozwojem społeczeństwa i stanem uczuciowym nas samych.            
Pamela 3C
                                                                                                 

Już dawno nie czytałem książki, której jedyną wadą jest  realizacja powiedzenia, że wszystko ,  co dobre, musi się  kiedyś skończyć. Z przykrością musiałem stwierdzić, że to „dobre” kończy się zdecydowanie za szybko. Taką książką jest  „Imię Wiatru” Patricka Rothfussa.  Jako pierwsza z trzech tomów serii „Kroniki Królobójcy”. Kvothe jest człowiekiem legendą. Posiada niebywały intelekt  oraz wiele umiejętności, dzięki którym jest w stanie rozwiązywać różne problemy, od spraw miłosnych przez walkę i ratowanie życia, nieraz własnego, po zwykłe problemy świata codziennego, które równie dobrze mogą spotkać każdego z nas. Oprócz głównej postaci  autor wykreował całą gamę bohaterów i zrobił to tak świetnie, że o wielu z nich można by napisać równie ciekawą powieść.Fabuła posiada wiele zaskakujących zwrotów akcji, jest różnorodna oraz rozbudowana o wiele ciekawych wątków. Książka nadaje się dla każdego. Zarówno dla tego,  kto wcześniej nie miał styczności z literaturą fantasy, jak i dla jej miłośników. Bardzo polecam  tę powieść, gdyż można  przy niej po prostu stracić rachubę czasu.
                                                                                                                           Maciek 3C
zdjęcia ze stron: 


 
W PAŹDZIERNIKU  KSIĄŻKI POLECAJĄ  KLASY CZWARTE:
                                         


„ Jestem Numerem Cztery” Pittacusa Lore  to I tom Cyklu:  „Dziedzictwa Planety Lorien”
„Wydarzenia opisane w tej książce są prawdziwe. Imiona osób i nazwy miejscowości zostały zmienione, by chronić zakonspirowanych Loryjczyków.  Inne cywilizacje naprawdę istnieją. Niektóre usiłują was zgładzić”.  W ten optymistyczny sposób  zaczyna się niezwykła seria „Dziedzictwo planety Lorien”.  Bardzo ciekawa, pełna zwrotów akcji
i humoru powieść fantastyki naukowej. Serię tę polecam fanom obcych cywilizacji, można dowiedzieć się, jak bohaterowie odkrywają swoje dziedzictwa i do czego służą niezwykłe przedmioty z ich scheb. Książki z tej serii są krótkie i szybko się je czyta, dlatego polecam Loryjską sagę tajemniczego Pittacusa Lore’a.
                                                                                                                                Robert Piasecki  4T




Powieść „Adept magii” Raymonda E. Feista  otwiera serię o Pagu- sierocie na zamku.Akcja utworu rozgrywa się w świecie przepełnionym magią, elfami, krasnoludami. Pug zaczyna się szkolić  w magii u Kulgana.Autor w swojej powieści ukazuje rozterki młodego człowieka. Wyjaśnia, w jaki sposób podchodzi on do nadchodzącej przez magiczny portal wojny z armią  innego świata.Książkę przyjemnie się czyta. Entuzjaści literatury fantastycznej na pewno się nie zawiodą.
                                                                            
                                                                            Dawid Żygadło 4A
 


Prawdziwi fani fantastyki powinni sięgnąć choć raz sięgnąć po  „Trylogię Czarnego Maga” Trudi Canavan. Autorka prowadzi nas przez świat magii, ukazuje przeciwności losu i niesprawiedliwość. Jesteśmy świadkami trudnej drogi młodej dziewczyny, która została wplątana w sprawy świata zupełnie innego, od tego w którym dotychczas żyła. Bardzo polecam.
                                                                   Monika Taranda kl. 4C

   
 „Ani słowa prawdy” Jacka Piekary to zbiór opowiadań o dostojnym Ariwaldzie – potężnym, lecz dziwacznym magu. Nikt jednak nie wie, że w przeszłości Ariwald był zwykłym najemnikiem. Przygody staruszka zadziwiają i bawią do łez. Autor pisze w sposób przyjemny i lekki dla czytelnika. Polecam fanom komedii i fantastyki.
                                                             Kasandra Żukowska kl. 4C
 zdjęcia ze stron:

Brak komentarzy: