środa, 16 stycznia 2019





Paszporty  „Polityki” rozdane




Paszporty "Polityki" przyznawane są młodym twórcom, którzy „w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”. 
Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także - od 2016 r. - w kategorii kultura cyfrowa.
 

  • W kategorii literatura uhonorowano pisarkę i kulturoznawczynię Małgorzatę Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód. To reportaż o tragicznych w skutkach próbach ucieczek z komunistycznej Albanii, krwawych buntach w obozach pracy, a także o przyjaźni, która rodzi się w najgorszych warunkach. Nagrodę przyznano za „niezwykłe wyczulenie na krzywdę” i „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych”.

  • W kategorii film Paszport "Polityki" zdobyła Joanna Kulig za rolę w „Zimnej wojnie” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Zagrała Zulę, młodą dziewczynę szukającą szczęścia w powstającym zespole ludowym Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu). Organizatorzy konkursu docenili Kulig za „szczerość, autentyczność i silną osobowość”. 
  • Laureatką w kategorii teatralnej została reżyserka Marta Górnicka, twórczyni i dyrygentka teatru chóralnego, czyli współczesnej koncepcji antycznego chóru. Wyróżniono ją za „wypracowanie własnego języka teatru chórowego, sprawdzającego się pod każdą długością geograficzną”.

  • W kategorii sztuki wizualne nagrodzono Dianę Lelonek, artystkę, która łączy fotografię z innymi mediami. Jednym z jej istotnych przedsięwzięć jest Instytut dla Żywych Rzeczy, w którym archiwizuje różne formy organicznych i nieorganicznych bytów. Lelonek doceniono za „oryginalną analizę zagrożeń” i sztukę „mądrze zaangażowaną”.

  •  W kategorii muzyka poważna Paszport „Polityki” odebrał kompozytor i gitarzysta Aleksander Nowak. We wrześniu 2018 r. w Krakowie w ramach Festiwalu Sacrum Profanum odbyło się prawykonanie jego opery ahat ili – siostra bogów, do której libretto napisała Olga Tokarczuk. Nowaka wyróżniono za muzykę „wyrazistą i pełną ekspresji”, „łamanie toku narracji i wprowadzanie zaskakujących rozwiązań brzmieniowych i formalnych”.

  •  Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał wokalista, kompozytor oraz autor tekstów Dawid Podsiadło za krążek Małomiasteczkowy. Jak uzasadniono werdykt, Podsiadło „odnalazł punkt, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki”.

  •  Zwycięzcami w kategorii kultura cyfrowa zostali Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski z warszawskiego studia panGenerator. Są twórcami m.in. instalacji interaktywnej APPARATUM, nawiązującej do dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Paszport „Polityki” przyznano im za kreatywność i „fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość”.

  •  Nagrodę specjalną, tytuł Kreatora Kultury, otrzymała aktorka i reżyserka Krystyna Janda, odznaczona m.in. za „wybitne kreacje teatralne i filmowe”, „pracowitość i odwagę artystyczną”, za to, że "pozostaje od lat zawodowym wzorem dla młodych aktorów”, a także za „poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić teatr i życie”.


Informacje ze strony: