czwartek, 6 października 2011

Motyw nauczyciela w filmie.

 W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej polecamy filmy z nauczycielem w tle.
Oprócz znanych zapewne wszystkim tytułów:
"Stowarzyszenie umarłych poetów" i "Młodzi gniewni"
zachęcamy za stroną :
http://www.students.pl/kultura/details/28855/Do-szkoly-marsz-krotki-przeglad-filmow-ze-szkola-w-tle
do obejrzenia proponowanych filmów:


KLASA (2008)
reż. Laurent Cantet



Film „Klasa”, zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes to fabularyzowany dokument przedstawiający uczniów jednej z klas we francuskiej szkole na paryskich przedmieściach. Tutułowa klasa to grupa nastolatków stanowiąca wybuchową mieszankę różnych kultur i osobowości, którzy buntują się przeciwko istniejacym regułom i śmiało dyskutują na wszystkie tematy. Te niepokorne umysły próbuje poskromić ich wychowawca François (François Bégaudeau), jednak z różnym skutkiem. „Klasa" to ujmujący, ale skromny film, a jego główną zaletą jest realizm- film kręcono w prawdziwiej szkole, przedstawieni w niej uczniowie to rzeczywiście gimnazjaliści, a aktor grający wychowawcę klasy jest nauczycielem, a także autorem książki, na podstawie której powstał film. Bardzo realne są również problemy ukazane na ekranie – przemoc, bunt, brak porozumienia, wady systemu edukacji- niestety nieobce również polskiej oświacie.

PAN OD MUZYKI (2004)
reż. Christophe Barratier


Bohaterem filmu jest muzyk, który podejmuje pracę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. W przeciwieństwie do surowej dyscypliny i metod wychowawczych bezlitosnego dyrektora placówki, Mathieu (Gérard Jugnot) postanawia przemówić do uczniów za pomocą muzyki i tworzy szkolny chór. Udaje mu się rozbudzić w uczniach miłość do muzyki, a także odkryć prawdziwe talenty wokalne. "Pan od muzyki" to prosta historia pełna optymizmu, która ukazuje prawdziwość twierdzenia, że muzyka łagodzi obyczaje.

SZKOLNY CHWYT (2006)
reż. Ryan Fleck


„Szkolny chwyt” to kolejny z filmów, który przedstawia związek nauczyciela ze swoimi uczniami. Główny bohater filmu, Danny Dunne (Ryan Gosling), nauczyciel historii w jednej z amerykańskich szkół średnich nie jest jednak zwykłym belfrem. Swoich uczniów uczy przede wszystkich myślenia i wyrażania swoich poglądów i stara się ich zarazić pasją do historii. Jednak Danny ma też swoją ciemną stronę, którą jest uzależnienie od narkotyków. Jego tajemnicę odkrywa jedna z uczennic, co daje początek dość nietypowej przyjaźni. Film warto zobaczyć przede wszystkim ze względu na fenomenalną rolę Ryana Goslinga, który za tą kreację otrzymał nominację do Oscara.

MĘSKA HISTORIA (2006)
reż. Nicholas Hytner


 
Akcja filmu rozgrywa się w latach osiemdziesiątych w męskiej szkole w Anglii. Ośmioro uczniów marzy o dostaniu się na prestiżowe uczelnie - Oxford i Cambridge, w czym próbuje im pomóc nowy nauczyciel z niekonwencjonalnymi meodami nauczania. Chłopcy po drodze do upragnionego celu zmagają się również z codziennymi problemami wieku młodzieńczego. „Męska historia”, będąca adaptacją sztukiAlana Bennetta, jest doskonałym przykładem typowo angielskiej komedii obyczajowej, która z humorem pokazuje perypetie szkolne bohaterów, ale też porusza bardziej poważne problemy, takie jak homoseksualizm.
NASZA KLASA (2008)
reż. Ilmar Raag


Dzieło estońskiego reżysera Ilmara Raaga to wstrząsające studium problemów dorastania, jak również rodzącej się przemocy, tym bardziej przerażające, że oparte na faktach. Uczeń szkoły średniej, spokojny i niesmiały Joosper, jest ofiarą ciągłych ataków swoich szkolnych kolegów. Gdy jeden z jego prześladowców, Kaspar, staje w jego obronie, on również staje się obiektem żartów i przemocy. Brak pomocy i wsparcia ze strony nauczycieli i rodziców sprawia, że chłopcy postanawiają odmienić swoją sytuację i odpłacić swoim oprawcom z jeszcze większą brutalnością.


Ponadto , szczególnie dla nauczycieli,  polecamy  książkę Aleksandry Pezdy "Koniec epoki kredy"

Jak pisze sama autorka:
Jak uczyć, kiedy uczniowie nie stawiają pytań, bo mają Wikipedię? Czy fizyka może być ciekawsza niż kolejny odcinek ?Mam talent?? Nie ma wątpliwości, że dziś trudniej być nauczycielem niż kiedykolwiek wcześniej. Dużo trudniej także być uczniem. To szkoła powinna nauczyć, jak przetrwać w natłoku informacji i zbyt prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania. Nauczyciel może być przewodnikiem i wskazywać, jak sobie radzić w świecie nieustannych zmian. Bez tej wiedzy nowe pokolenia wychodzą w świat, biegle posługując się Google?em, ale bezbronne. Aby być wzorem, nauczyciel powinien nauczyć się internetu jak języka obcego. Facebook, YouTube, Wikipedia świetnie nadają się do szkoły.
Aleksandra Pezda wyjaśnia nie tylko to, dlaczego warto z nich korzystać. Opisuje także tych, którzy już to robią z sukcesami - od nauczycielki nauczania przedszkolnego, po profesora uniwersytetu. Ta książka jest dowodem na to, że wraz z rozwojem nowych technologii rola nauczyciela... rośnie. Przed wami, nauczyciele, wielki sprawdzian - spróbujcie go nie oblać! 
Książka dostępna u nas w bibliotece!

Brak komentarzy: