Myślę, więc czytam



 
Przemyślenia uczniów na temat książki:

„Rozmowy z Dalajlamą o życiu, szczęściu
i przemijaniu”
rozmawia Rajiv Mehrotra
z Jego Świątobliwością XIV Dalajlamą



"Wydaje mi się, że sama wrażliwość jest bardzo ważna.
Współczucie i wrażliwość są to cechy bardzo romantyczne i właśnie dzięki nim możemy być bardziej otwarci na piękno drugiego człowieka czy piękno świata.
Współczucie to też odmiana miłości, bo oznacza troskę o drugą osobę".
Mateusz 3A


"Moje doświadczenie życiowe pokazuje, że negatywnych emocji należy się pozbywać. Najlepiej robić to wtedy, kiedy jesteśmy mentalnie przygotowani,
ponieważ  czynienie czegoś co jest wbrew naszym myślom, nie przynosi efektu.
Negatywne emocje przynoszą szkody w codziennym funkcjonowaniu. Współczucie oraz wybaczenie to szlachetne cechy każdego dobrze wychowanego człowieka".
Damian 3V


"Według mnie okazywanie współczucia zależy od sytuacji. Nawet jeżeli współczujemy zawsze wszystkim, to okoliczności mogą wpłynąć na nasza postawę. Kiedy będzie cierpiała osoba „zła”, nie będziemy umieli jej współczuć, ponieważ gdzieś w sobie będziemy czuli, że ta osoba jakoś na to zasłużyła. Ale wiem tez, że okazywanie współczucia czyni lepszym nas samych, nawet jeżeli drugi człowiek nas zawiedzie".
Jakub 3B

"Współczucie – to jedna z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych cech ludzkich. Ujawnia ona wszystko to, co dobre. Osoby współczujące czują to samo, co osoba szukająca pomocy. Na okazywaniu współczucia zyskują obydwie strony – osoba doznająca współczucia, ale też osoba je okazująca. Bycie dobrym pomaga nam w budowaniu własnego człowieczeństwa. Ustawianie się plecami do ludzi i świata w efekcie końcowym działa destrukcyjnie na nas samych. Egoizm i postawa egocentryczna uderza wcześniej czy później w nas samych. Zło ostatecznie samo się wyklucza. Dobro zawsze powraca".

Rozważania  klasy 3C




Zdjęcie ze strony:

Brak komentarzy: