Wieści ze szkoły

PATRIOTYZM DZISIAJ


XVI RADOSNA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI


Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w radosnym świętowaniu 11 Listopada.
Otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie
XVI Radosnych Obchodów Niepodległości
we Wrocławiu. Uczestnikami radosnego świętowania na Rynku Wrocławskim byli uczniowie klas pierwszych
i drugich. Naszej grupie towarzyszył specjalnie przygotowany na tę okazję Józef Piłsudski na kasztance.

Uczniowie biorący udział w konkursie literackim mieli  za zadanie napisanie w pięciu zdaniach swoich refleksji, przemyśleń o  wolności.
 
2 miejsce w konkursie literackim- 5 zdań o wolności zdobył
Piotr Łaba z klasy 1 b
       
             Wymiary wolności - pięć zdań o wolności.
"Wolność,  wolność, wolność - moim wybawieniem.
Ludzka to natura, wolnym być człowiekiem.
Radości doświadczyć - posiąść właśnie ciebie.
Miliony poświęceń - tyle jesteś warta.
Wolności ty moja, pozostań otwarta"



PATRIOTYZM W CZASACH WSPÓŁCZESNYCH

  • Czym jest patriotyzm? Co znaczy być patriotą? Jak rozumieją go uczniowie Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu można było dowiedzieć się podczas międzyklasowej debaty, która odbyła się w szkole 16 listopada br.Patriotyzm uczniom klas 2 i 3 kojarzy się z pojęciami miłości do kraju, szacunku, radości, dumy, pamięci o przodkach, oddaniem, poświęceniem, wiarą. Obecnie wymienione słowa nie mają takiego znaczenia, jak podczas I lub II wojny światowej. Żyjemy w demokratycznym państwie, które nie ma obaw przed atakiem zbrojnym innego państwa. Zmieniło się poczucie przynależności narodowej za sprawą globalizacji, kultury zachodniej, dzięki czemu czujemy się Europejczykami. Jest to jeden z wielu powodów, dla których Polacy emigrują w różne zakątki świata.Co znaczy być Polakiem? Uczniowie podawali hasła tj.: obywatelstwo, wspólny język, kultura, tradycja, określone terytorium, troska o ojczyznę, to także znajomość historii Polski i Polaków. Na pytanie, kogo uważa się za patriotę, można było usłyszeć takie odpowiedzi jak: Józef Piłsudzki, który został nazwany ojcem narodu, Roman Dmowski, Karol Wojtyła, Marian Kowalski, Tadeusz Kościuszko oraz Józef Wybicki.Słowa Mikołaja Reja, mówiące, że Polacy nie gęsi i swój język mają, pokazują, że też jesteśmy narodowością, o czym powinniśmy pamiętać. To ważna rada, aby w czasach dominacji języka angielskiego i używania zapożyczeń nie zapominać o fundamentach języka polskiego. Bycie Polakiem to także przestrzeganie praw oraz znajomość Konstytucji Rzeczypospolitej Polski. To również ponoszenie ciężaru i świadczeń publicznych, w tym płacenie  podatków. Co więcej, obywatel Polski ma obowiązek uczestnictwa w wyborach.Reasumując, w dwudziestym pierwszym wieku nie trzeba poświęcać życia, aby móc nazywać się patriotą. Przestrzeganie praw, troska o wspólne dobro, łączenie się z narodem w czasie tragedii narodowej, kultywowanie tradycji są wystarczającymi powodami do bycia wzorowym patriotą w dzisiejszych czasach. Jednakże uczniowie dość jednoznacznie określili problem, że z upływem lat znaczenie słowa „patriotyzm” będzie zanikać na rzecz rozwoju  cywilizacji, który dąży do indywidualizacji stylu życia.
Aleksandra Głowacka, uczennica klasy 3A

  • Wydaje się, że duża część społeczeństwa ma problem z odpowiedzią na pytanie czym jest dla nich patriotyzm. W naszym kraju jest to dzień, który świętujemy jeden raz w roku, ale nie można się nazwać patriotą, jeśli się jest nim tylko przez jeden dzień.Św. Jan Paweł powiedział: Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości. Zdanie tak proste przedstawia nam to, co może na czekać. Czy Polakom patriotyzm potrzebny jest na obecne czasy? Moim zdaniem tak. Można się pokusić o stwierdzenie, że Polacy, którzy opuścili swój kraj są większymi patriotami niż ci, którzy w nim pozostali, ponieważ są oni bardziej zżyci ze sobą jako nacja, bardziej tęsknią za krajem. Dzieci mieszkające poza Polską uczą się języka ojczystego z większym zaangażowaniem, przywiązują się do tradycji, które kultywowali w swoich domach, na przykład święta, rocznice, wydarzenia narodowe, które w Polsce są często zapomniane. Nie można tego jednak powiedzieć o wszystkich Polakach przebywających poza granicami kraju, są wśród nich tacy, którzy rozmyślnie zmieniali narodowość. Patriotyzm jest nam dzisiaj potrzeby, ponieważ jednoczy ludzi. Uczy być oddanym i jest wartością tak samo ważną jak miłość, uczciwość czy sprawiedliwość.
                                                                           Zuzanna Molenda, uczennica klasy 1X


     TYDZIEŃ  PARTONÓW SZKOŁY

  WYNIKI   WIELKIEGO   TESTU   O   PATRONACH    SZKOŁY

 

Henryk Zygalski (1906 – 1978)




   Test dla uczniów klas pierwszych:
   Kryteria:
   Umiejętność pracy zespołowej.
   Wyszukiwanie  informacji.
   Umiejętności  językowe.
   Doskonalenie  analitycznego  myślenia.
   Doskonalenie  percepcji  wzrokowej.
Jerzy Różycki (1906 – 1942)

Najlepsze drużyny klas pierwszych:

  • Klasa 1B wych. M. Tomala 
  •  Klasa 1A wych. R. Wiśniowska - Trzeciak 
  •  Klasa 1X wych. B. Pawlikowska


Marian Rejewski (1905 – 1980)



   Test dla uczniów klas drugich i trzecich:
   Kryteria:
   Umiejętność pracy zespołowej.
   Wyszukiwanie  informacji.
   Umiejętności  językowe.
   Doskonalenie  analitycznego  myślenia.


Najlepsze drużyny klas drugich i trzecich:
  • Klasa 3C wych. K. Rozdzielska 
  • Klasa 3V wych. A.Zatorska
  • Klasa 2K wych. J. Swarecki 

Brak komentarzy: